piątek, 10 maja 2019

(taki szkic)

Podczas wykładu na Uniwersytecie Warszawskim Donald Tusk nie mówił o wprowadzeniu w Polsce €uro. Mówił o zagrożeniach płynących z big data i geopolitycznym zagrożeniu ze strony Chin.

Wiek XIX i XX to czas powstania przemysłu i kolei. Stworzenia samolotu i samochodu. Autostrad i
lotnisk. Energii elektrycznej i telefonu. Gwałtowny rozwój cywilizacji spowodował gwałtowny rozwój ideologii mających regulować życie ludzkości. M.in. nazizmu i komunizmu, które doprowadziły do holokaustu i łagrów.

Dopiero II Wojna Światowa pokazała że nazizm to ślepa uliczka. To samo na temat komunizmu pokazał dopiero koniec zimnej wojny.

Dziś świat przeżywa podobny gwałtowny rozwój techniczny i przemianę modeli politycznych i ekonomicznych. Fakenewsy, hejt i stalking - bękarty Internetu to nie jedyne groźne zjawiska rujnujące naszą rzeczywistość. Zmieniają się stosunki pracy, coraz szerzej działa ekonomia współdzielenia. Powstają startupy. Mniej do powiedzenia mają klasyczne korporacje. Żyjemy w epoce internetu a nie telewizki. Węgiel zastępują wiatraki. Polska zastanawia się nad wprowadeniem €uro a w świecie działają powszechnie kryptowaluty oparte na blockchainie. Dylematy dnia dzisiejszego jutro mogą okazać się nieaktualne.

Gwałtowny postęp cywilizacji zmienia mechanizmy gospodarcze i polityczne.

Popularność populizmów i nacjonalizmu to efekt braku odpowiedzi na zmiany. To łatwa odpowiedź na trudne pytania. Ale dająca spokój na chwilę. 

Ten kto będzie potrafił postęp techniczny uzupełnić wartościami opartymi na prawach człowieka gwarantujących bezpieczeństwo i zaproponować skuteczne modele ekonomiczne, polityczne i społeczne uwzględniające go wygra politykę jutra. Jeśli nikt taki się nie pojawi czekają nas rewolucje i wojny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz