sobota, 17 kwietnia 2021

Rosja dyscyplinuje Twittera

Twitter rozpoczął usuwanie zabronionych w Rosji treści. Roskomadzor – rosyjska instytucja regulująca media, w tym Internet nie jest zadowolona z tempa prac Twittera.

Roskomadzor 10 marca spowolnił działanie Twittera w całej Rosji, to kara za zbyt leniwe, jego zdaniem, usuwanie z serwisu treści zakazanych w tym kraju – poinformował portal Euronews. Roskomadzor zarzuca Twitterowi rozpowszechnianie pornografii dziecięcej oraz treści będących namawianiem do samobójstw i zażywania narkotyków. Z serwisu znikają głównie zdjęcia i filmy.

Od kilku tygodni Rosja krytykuje zagraniczne media społecznościowe za brak moderacji treści, zawierających poparcie dla Aleksieja Nawalnego – opozycjonisty odbywającego karę w łagrze. Uwięzienie Nawalnego spowodowało masowe protesty i spotkało się z krytyką za granicą.

Roskomadzor informuje, że od 2017 roku Twitter zignorował 28 tys. próśb o usunięcie treści dotyczących Rosji.

Komentarz: Atak na Twittera i więzienie Aleksieja Nawalnego może oznaczać nie tylko przykręcanie śruby zwykłym obywatelom przez reżim Putina. Na granicy z Ukrainą Rosja skoncentrowała już ok. 40 tyś. żołnierzy. Blokada Twittera może być prewencyjnym  utrudnieniem życia dziennikarzom i zwykłym obywatelom przed ewentualną eskalacją działań na wschodzie Ukrainy.  Twitter to jedno z najwygodniejszych narzędzi do szybkiego przekazywania zwartych informacji( do 140 znaków).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz